1
اطلاعات عمومی
- ۱۳:۵۳

کوهستان های یخی به ارتفاع البرز در سیاره پلوتو مشاهده شد
تصاویر تازه فضاپیمای نیوهورایزنز از پلوتو نشان می دهد که این عضو دورافتاده منظومه شمسی دارای کوه هایی یخی به بلندی البرز است.

این اولین بار است که یک کاوشگر از کره پلوتو در کرانه های دوردست منظومه شمسی دیدن می کند و چشم بشر برای اولین بار به جزئیات سطح آن می افتد.این تصاویر همچنین نشانه های فعالیت های ژئولوژیکی در این سیاره کوتوله و قمر آن شارون را آشکار می کند.

دانشمندان روز چهارشنبه (15 ژوئیه 2015) اولین تصاویر کاوشگر نیوهورایزنز در جریان عبور تاریخی از مجاورت پلوتو را منتشر کردند. این تیم همچنین منطقه ای روی سطح پلوتو که به شکل قلب است را کلاید تومبا نامگذاری کرد؛ منجمی که پلوتو را در سال 1930 کشف کرد.

فضاپیما روز سه شنبه (14 ژوئیه) از فاصله 12500 کیلومتری پلوتو گذشت و داده های زیادی درباره آن جمع آوری کرد.

جان اسپنسر دانشمند این ماموریت به خبرنگاران گفت که اولین تصویر نمای نزدیک سطح پلوتو نشان دهنده زمینی است که در 100 میلیون سال اخیر طی فرآیندهای ژئولوژیکی - مثل فعالیت آتشفشانی - شکل گرفته است.

اسپنسر گفت: ما در این تصویر حتی یک گودال ناشی از برخوردهای آسمانی پیدا نکرده ایم، معنی اش این است که سطح پلوتو خیلی جوان است. 

وی اضافه کرد که این ژئولوژی فعال نیازمند نوعی منبع حرارتی است. این نوع فعالیت ها قبلا فقط روی اقمار یخ زده سیارات بزرگ مشاهده شده بود، که توضیح آن 'حرارت جزر و مدی' ناشی از کنش و واکنش گرانشی با سیارات میزبان بود.

اسپنسر با اشاره به آنچه که آن را کشف مهم نامید ، گفت: آن هم این است که برای تامین انرژی مورد نیاز برای فعالیت ژئولوژیکی در کرات یخی، نیازی به حرارت جزر و مدی ندارید.

الن استرن دانشمند ارشد ماموریت نیز گفت: اکنون یک سیاره کوچک و منزوی داریم که 4.5 میلیارد سال پس از تشکیل، همچنان سطحی فعال دارد. این کشف، خیلی از ژئوفیزیکدانان را به مرحله طرح دوباره نظریات برمی گرداند. همین تصویر رشته کوه هایی را در لبه منطقه قلب مانند به بلندی 3300 متر نشان می دهد.

اسپنسر درباره رشته کوه هایی که به بلندی سه هزار و 300 متر در پلوتو واقع شده است، گفت که این رشته کوه ها احتمالا از یخ تشکیل شده و دمای پلوتو آنقدر پایین هست که امکان سرپا ماندن کوه های یخی عظیم در آن وجود داشته باشد.

دانشمندان پروژه همچنین گفتند که تصاویر نمای نزدیک شارون وجود یک شکاف به عمق 8 تا 13 کیلومتر را آشکار می کند که باز هم نشانگر تشکیل سطح تازه در اثر فعالیت ژئولوژیکی است.

کتی اولکین از دیگر مسئولان پروژه نیز گفت: فکر می کردم که شارون احتمالا دارای سطحی کهن پر از گودال هاست... تصویر تازه ما را حیران کرده است.

به گفته او صخره ها و شیارهایی که در طول حدود هزار کیلومتر در سطح این قمر کشیده شده ناشی از فرآیندهای داخلی است.

همچنین تصویری مبهم از هایدرا قمر کوچک پلوتو - از فاصله 650 هزار کیلومتری - برداشت شده که به تخمین محققان قطر آن 43 در 33 کیلومتر است.

ایرنا.
سیاره پلوتو
کوهستانآخرین عناوین