1
فرهنگ و هنر
- ۱۸:۴۹

آموزش عکاسی از دود به شکل آبشاری
چند تا عود روشن کنید و آن ها را زیر صفحه گرد قرار دهید به طوری که دود بالا رفته و به لبه های صفحه برخورد کرده و از کنارشان رد شود.

دینا بلنکو (Dina Belenko) عکاس خلاق اجسام بی جان، یک راه جالب برای عکاسی از دودی که در صحنه ای دست ساز مثل آبشار جریان دارد را آموزش خواهد داد. او برای ایجاد دود از عود استفاده کرده است، اما چه کار می کند که دود ها به سمت پایین می روند؟ در ادامه مطلب خواهید خواند.

من عاشق عکس هایی هستم که دود دارند، آن ها همیشه فضایی گرفته و مرموز دارند. وقتی که ترسیم طرح (sketch) عکس «در پایان جهان – At the End of the World» را شروع کردم، دود بهترین انتخاب من بود. می خواستم آب را، مثل تصاویر باستانی که نمی دانستند زمین گرد است، مثل آبشار در جریان به پایین به تصویر بکشم و با آن چیزی زیبا، اما در عین حال کمی ترسناک بسازم.

 
 
آموزش عکاسی از دود به شکل آبشاری

تنها راه ایمن و ارزانی که برای تولید مقدار زیادی دود می دانستم: سوختن عود بود. البته که همیشه می توانید از نیتروژن مایع (که خیلی هم خوب به نظر می رسد) استفاده کنید، اما خریدنش در شهر کوچکی که من زندگی می کنم تقریبا غیر ممکن است. تازه اگر به این حقیقت اشاره نکنیم که نیتروژن مایع باید در ظرف های مخصوص نگهداری شود –همینطوری ریختنش در فلاسک می تواند منجر به انفجار شود… این اصلا خوب نیست.

همچنین عکاس دیگری در مورد «اسپری دودزا قوطی ای» به من گفته بود که انتخاب خوبی به نظر می رسید، اما مغازه ای که آن را به کشورم ارسال کند پیدا نکردم.

این من را به خانه اول باز گرداند: پس بیایید ببینیم چگونه می شود با دود کردن عود های معروف، دود مورد نیاز این عکس را تولید کرد.

1 آماده سازی

 
 
آموزش عکاسی از دود به شکل آبشاری

برای شروع، من یک طرح اولیه (sketch) کشیدم. سپس خانه ای کوچک را از داخل کاغذ در آوردم (همینطور یک آسیاب، چند بوته که در نهایت شکل ابر از کار در آمدند… خخخ). سپس همه این اشکال کاغذی را روی یک صفحه گرد سیاه چسباندم – جهان مسطحمان. این صفحه گرد سیاه در واقع یک میز شیشه ای است که با اسپری رنگ شده است. فکر می کنم بُرشی از یک تخته هم به خوبی جواب بدهد.

راستی، من یک پس زمینه مشکی آماده کردم که دود مقابلش خودش را بهتر نشان می دهد.

آموزش عکاسی از دود به شکل آبشاری

2 چیدمان و نورپردازی

اگر دود از قوانین فیزیک پیروی کند و به بالا برود، ما آن تصویر دود «آبشاری» زیبا که به دنبالش هستیم را نمی گیریم. برای همین من صفحه گرد را وارونه و به یک میله آویزان کردم. برای این کار از چند گیره کاغذ استفاده کردم. مطمئن شوید که گیره ها به اندازه کافی صفحه را محکم نگه می دارند (قبل از پیدا کردن گیره های محکم، صحنه من چند بار افتاد).

برای نورپردازی، فلاش را سمت چپ قرار دادم – تا دود را روشن کنم، اما پس زمینه را نه – و همچنین برای روشن کردن خانه کاغذی یک رفلکتور در سمت راست قرار دادم. دوربین را روی سه پایه بگذارید و پیش به سوی روشن کردن عود!

 

آموزش عکاسی از دود به شکل آبشاری

3 عکاسی

این قسمت مورد علاقه من است! چند تا عود روشن کنید و آن ها را زیر صفحه گرد قرار دهید به طوری که دود بالا رفته و به لبه های صفحه برخورد کرده و از کنارشان رد شود. چندین عکس بگیرید تا بعدا بتوانید چند تا از زیباترین آن ها را انتخاب کنید.

آموزش عکاسی از دود به شکل آبشاری

4 ویرایش عکس

ابتدا کادر همه عکس ها را وارون (flip) کنید، سپس آن هایی که دود هایشان پیچ های زیبا تری دارند را انتخاب کرده و به یک عکس ترکیب کنید. ترکیب کردن عکس هایی که مقابل یک پس زمینه تک رنگ گرفته شده اند، ساده است.

همچنین، خوب است که گیره ها و نخ هایی که صفحه گرد را نگه می دارند حذف کنید. بعد از آن من کمی روشنایی (brightness) و کنتراست (contrast) را ویرایش کردم (همچنین کمی پنجره را که بد بُریده شده بود). بسیار خب کار تمام است!

آموزش عکاسی از دود به شکل آبشاری
 
لنزک. lenzak.com ، عصر ایران.
عکاسی
آموزش


مهدویان
|
۱۳:۱۸ - ۹۴/۱۱/۰۴
عالی بود
چند صفحه از سایت رو دیدم
کارتون عالیه
موفقیت باشماست
به ما هم سری بزنید...
آگهی۹۰
http://Agahi۹۰.ir


آخرین عناوین