1
فرهنگ و هنر
- ۱۸:۲۹


رییس بخش زبان فارسی دانشگاه بانوان پاکستان:
اروپایی ها فکر می کنند زنان در ایران اجازه کار ندارند
رییس بخش زبان فارسی دانشگاه بانوان پاکستان در دیدار با رئییس بنیاد سعدی اظهار داشت: اروپایی ها فکر می کنند زنان در ایران اجازه کار ندارند.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، غلاعلی حدادعادل رئیس بنیاد سعدی در دیدار با رییس بخش زبان فارسی دانشگاه بانوان پاکستان که با حضور معاون امور بین الملل بنیاد سعدی برگزار شد، با اشاره به برگزاری بزرگداشت اقبال لاهوری در هفته جاری از سوی نهادی های مختلف اظهار کرد: در این مراسم پیشنهاد کردم تا انجمن دوستداران اقبال لاهوری در ایران تشکیل شود و اولین پیشنهادم این بود که بر روی اشعار این شاعر بزرگ، موسیقی بگذارند زیرا ظرفیت آن را دارد.

وی با اشاره به فعالیت های بنیاد سعدی در امر آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبان، خطاب به رییس بخش زبان فارسی دانشگاه بانوان پاکستان، گفت: هر نیازی که در حوزه آموزش زبان فارسی دارید، می توانید از طریق بنیاد سعدی تامین کنید و این را بدانید که در این بنیاد همیشه یک گوشی منتظر شنیدن صدای شما و یک چشمی منتظر دیدار شماست.

حدادعادل، با اشاره به تبلیغات منفی گسترده درباره ایران، افزود: با وجود فشارهایی که روی ما وجود دارد، همچنان سرپا هستیم و تکیه و توکل ما به خداست و کار خود را انجام می دهیم و ان شاءالله در سال آینده دستاوردهای خوبی از بنیاد سعدی برای شما خواهیم فرستاد.

در این دیدار، دکتر سیده فلیحه زهرا کاظمی رئیس بخش زبان فارسی دانشگاه بانوان پاکستان نیز ضمن تشکر از معاون امور بین الملل بنیاد سعدی برای همکاری ها و حمایت هایی که از فعالان زبان فارسی در پاکستان داشته است، گفت: حمایت های بنیاد سعدی از ما موجب شده که فعالیت هایمان در حوزه زبان فارسی در دانشگاه بیشتر شود.

وی با بیان اینکه عشق و علاقه ام به ایران به اندازه ای است که همکارانم در دانشگاه، من را نماینده ایران در دانشگاه خطاب می کنند، افزود: در این سالها سعی کرده ام نظرات و تفکرات کاذب درباره ایران را تغییر دهم و خوشبختانه بسیار موفق بوده ام.

رئیس بخش زبان فارسی دانشگاه بانوان پاکستان از تصویب دوره دکتری زبان فارسی در دانشگاه متبوعش خبر داد و گفت: در حال حاضر در دانشگاه بانوان حدود 550 نفر زبان فارسی می خوانند که 300 نفر در مقطع پیش دانشگاهی هستند و بقیه در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد  و 15 نفر هم در دوره پیش دکتری تحصیل می کنند.

وی با اشاره به اینکه زبان فارسی را در خانه فرهنگ لاهور آموخته است، گفت: بعد از خانه فرهنگ لاهور بنیاد سعدی را خانه خود احساس می کنم.

کاظمی در ادامه به فعالیت های اتاق ایران شناسی در کشورش پرداخت و گفت: در آغاز سال نو، جشن نوروز را برگزار کردیم که بسیار مورد استقبال قرار گرفت. در این برنامه مهمانان ویژه ای داشتیم از کشورهای دیگر اروپایی که پس از دیدن مراسم نوروز درباره ایران، از ما سوالاتی درباره ایران مطرح کردند چراکه به دلیل تبلیغات نادرست فکر می کردند زنان در ایران اجازه کار ندارند و حتی موسیقی در ایران پخش نمی شود.

رئیس بخش زبان فارسی دانشگاه بانوان با اشاره به راه اندازی فضای دانشگاهی جدیدی برای کرسی فردوسی شناسی، تاکید کرد:  از دانشگاه خواسته ام تا 30 نفر از اساتید زبان فارسی را در این بخش استخدام کنند و زبان فارسی را در دانشکده های اقتصاد و زبان های خارجی، اضافه کنند تا به این واسطه، دغدغه اشتغال برخی اساتید زبان فارسی برطرف شود.

خبرگزاری مهر.
زبان فارسیآخرین عناوین