1
فناوری
- ۰۰:۰۴


تحول در فناوریهای نظامی
پیشرفته ترین هواپیمای فضایی - نظامی جهان ساخته می شود
آمریکا در قالب پروژه ای محرمانه در حال ساخت هواپیمای فضایی فوق مدرنی است که با برخورداری از قابلیتهای نظامی، جایگزین هواپیمای افسانه ای SR-۷۱ خواهد شد.

اگرچه هواپیمای پیشرفته SR-71 پس از 33 سال سرویس دهی در سال 1998 بازنشسته شد اما همواره از آن به عنوان سریعترین هواپیمای نظامی جهان یاد می شود. حالا قرار است نسخه جدید این هواپیما با نام SR-72 ساخته شود.

این هواپیمای فوق مدرن قابلیتهای فراوانی دارد که 6500 کیلومتر پرواز شناسایی بدون توقف آن هم درحالی که به تجهیزات و تسلیحات نظامی پیشرفته مجهز است از مهمترین آنها به شمار می آید.

طراحان این هواپیما را به گونه ای ارایه کرده اند که نه تنها قابلیت بالایی در حمله به اهداف مورد نظر دارد بلکه با برخورداری از تجهیزات پیشرفته جاسوسی می تواند تصاویر مختلفی تهیه و جمع آوری کند. همچنین SR-72 این توانایی را دارد که با سرعت 6 ماخ یعنی 6 برابر سرعت صوت در آسمان حرکت می کند. این سرعت دو بار سریعتر از هواپیمای SR-71 است.

طراحی و ساخت SR-72 توسط محققان و مهندسان شرکت لاکهید مارتین و Aerojet Rocket­dyne و از چند سال پیش آغاز شده است.

سیستم پیش رانش این سیستم مدرن از نوع هایبریدی است به طوریکه سیستم توربوجت آن قابلیت رساندن سرعت هواپیما به سرعت 3 ماخ را داشته و از این مرحله به بعد سیستم رمجت / اسکرم جت مافوق صوت است که سرعت هواپیما را در ادامه مسیر افزایش می دهد.

با توجه به حداکثر سرعت خیره کننده این هواپیما، مهندسان پروژه به این نکته توجه داشته اند که بدنه آن باید از ضریب استحکام بسیار بالایی برخوردار باشد زیرا اصطحکاک ایجاد شده با جریان هوا می تواند به ذوب شدن فولاد بدنه منجر شود.

بمبهایی که از این هواپیمای نظامی آزاد می شود اهداف مشخص شده را با دقتی بالا و درحالی که از ارتفاع 24 کیلومتری رها شده اند مورد اصابت قرار می دهد.

شرکت لاکهید مارتین اعلام کرده که این فناوری جدید از سال 2030 آماده بهره برداری می شود.

خبرگزاری مهر.
هوا فضاآخرین عناوین